Why Tanzanian music is slowly fading – Alikiba

Nowadays artistes do music for the sake of doing it

The singer, who is currently in Canada performing in the Africa Allstar Music Festival, explained that some artists just do music for the sake of doing but there are others who are doing good music.

Talent

Though the Mwana singer said the reasons of doing music might vary, he stated that he could not judge anyone as everyone had their talents.

“Mwendo wa muziki wa Bongo Flava unakwenda vizuri ijapokuwa kuna watu wanachanganya tu muziki na wengine wanaaribu muziki na wengine wanakwenda nao vizuri lakini hiyo pia siwezi kuichambua kwa sababu kila mtu anakipaji chake.”

“Wengine wanafanya kwa kujifurahisha na wengine wanafanya kwaajili ya maisha yao lakini muziki kidogo umepungua nguvu,” he said.

Motivation

However, he stressed out that giving awards was a way to motivate artistes but since there were almost none given in Tanzania of late, artistes lack the motivation to work hard on their projects.

”Ninaimani kwa sababu ya tuzo za Tanzania zilikuwa zinawahamasisha sana watu, wasanii walikuwa wakifanya kazi vizuri na kwa bidii anaamini kwamba siku moja ataitwa na atapewa heshima unajua tuzo ni heshima tu.”

My Company

He further went on to reveal that his company Mo Faya had plans to award artistes.

”Kwa hivyo changamoto kidogo imepungua, kasi imepungua ni kutokana na tuzo kwa vijana maana mtu anaweza kujitungia nyimbo yoyote ambayo haina kichwa wala miguu sababu hategemei chochote lakini pia kampuni yangu ya Mo Faya inamipango hiyo ya kuwahamasisha vijana kufanya tuzo baadae Insha allah,” Global Publishers reports.

Akiliba is currently riding high on his latest song Mvumo wa Radi. He is the director of Rockstar4000.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke