Gloria Muliro’s take on Willy Paul’s Music

What a motherly love!

Gloria Muliro’s take on Willy Paul’s Music

Ndio yako hit maker Gloria Owendi, popularly known as Gloria Muliro has come out to reveal that she loves Willy Paul as a son and prays for him despite of his switch in music to secular songs.

Ms Muliro disclosed this in an interview with Francis Luchivya and Wilbroda on Milele Fm after she was asked how she felt, now that Willy Poze had switched to secular music. Gloria is among the people who helped him garner recognition after collaborating together on 'Kitanzi'.

The songbird gave an example of the different kinds of children a mother gives birth to and the love she gives all of them despite having different personalities.

Wacha niseme hivi cha kwanza kama mimi kama mama mlezi wa Willy Paul nianzie kwa kusema nampenda Willy. Upendo wa mama kwa mtoto wake. Nampenda Willy Kabisa. Hata mzazi wa Kawaida akiwa na Watoto tuseme akona watato wane watatu. Hawa Watoto hawafanani kabisa. Si tu kisura hata kimatendo na kitabia. Utapata Kuna mtoto ako karibu sana na mzazi na kuna mwingine ako mbali hata hakaangi kama mtoto wa hiyo nyumba. Lakini ni wa hiyo nyumba.kusema ukweli hakuna siku huyo mama atasema huyu mwenye hayuko karibu na mimi ama mwenye sikubaliani na vile anasema si wangu, wote ni wanao. Ndio maana nimetangulia kusema kama mama mzazi nampenda na bado namwombea" said Gloria.

She added that she did not agree with the decisions he made or the things he did but she still loved him and continued to pray for him.

Asked whether they would do a collaboration together, Gloria said that she would after negotiations in order to produce a good song.

“Nafikitri tutajadiliana kidogo because kama mama mlei kazi yangu ni kulea na kazi ingine ya mlezi ni kutoa makosa mahali makosa iko na kurekebisha kwa hiyo lazima tutajadiliana kidogo ama sana ndio kama wimbo ingine itafanyika lazima tutakuwa na mjadiliano” said the singer.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke