Huddah Monroe speaks on adopting a child

Huddah opens up!

Huddah Monroe stated that she had met with the kid several times and as they interacted she realized that the kid really wanted to go to school and that is when she took up the challenge of providing for the kid.

She however said the kid still stays with the biological mother.

“Nilimuadopt mtoto because most of the time I feel like watoto kwa hii dunia hakuna kitu wanajua so they are very fragile na nilikuwa naona wazazi wake huyu mtoto hawakuwa wanaweza kuafford kumpeleka shule so kila siku nilikuwa namuuliza huyu mtoto do you want to go to school na nilikuwa namuona yaani ni dream yake sana she really wanted to go to school.

So nikamchukua tu bado ako na mamake lakini I still pay for the school and stuff like that. Napenda watoto sana na nina foundation yangu Huddah Foundation and half of the money I get from Huddah cosmetics goes to the foundation to help children who are disabled.” Huddah said.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke