I don’t miss showbiz life – Jokate Mwegelo on life after landing Government job

Jokate speaks!

I don’t miss showbiz life – Jokate Mwegelo on life after landing Government job

Tanzanian District Commissioner Jokate who was formerly an actress and singer has opened up on life after landing Government job.

In an interview with Rick Media, Ms Mwegelo said she does not miss showbiz life because not much has really changed in her life.

She went on to say that back then she used to stay indoors and only left the house when she had errands to run and currently, she leaves work and goes home to rest and read.

Jokate said that she was thankful to God, because she has gained a lot in her life since becoming a district commissioner.

Watu hawajui, siku zote maisha yangu yamekuwa tu simple. Nilikuwa nyumbani most of the time, nitatoka kama kuna shughuli na kadhalika na saa hizi ninakaa Kisarawe nikitoka kazini napumzika tu nyumbani. Ntasoma, hivyo kujiendeleza lakini sina vitu vingi. Hakuna kitu ambacho namiss maanake hakuna kitu kipya. Sana sana namshukuru mungu kanipa nafasi ya kutumikia wananchi naona kama ni Mungu amenipa nafasi ya kunibariki kupitia wananchi. Kwa hivyo namshukuru mheshimiwa rais kwa kuniona kwamba nitaweza kutumikia hii nafasi. Namshukuru Mungu kwa kunipa pia hii nafasi kwa sababu tunaamini uongozi unatoka kwa Mungu nafasi inatoka kwa Mungu. Hakuna kitu ambacho nakimiss. Sana sana naona nimeongeza vitu ambavyo ni vingi Zaidi kwenye maisha yangu,” she said.

Asked whether she has ambitions of becoming president of Tanzania, Ms Jokate said that unlike other politicians who dream big, all she is doing is learning from her job as Kisarawe D.C.

She went on to say that if God sees it fit that she gets more opportunities to serve people, she will continue to do it.

Viongozi wotw wa kisiasa wanapenda kudream vitu vikubwa nationally lakini mimi dream yangu kubwa niseme tu naendelea kujifunza Zaidi kupitia hii nafasi ambayo nimepata na Mwenyezi Mungu ikimpendeza niendelee kupata nafasi nyingi Zaidi za kuwatumikia wananchi. That’s all I can say right now,” said Jokate Mwegelo.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke

Recommended articles

Sh12,000 for a ticket: Robert Burale's poster goes viral

Sh12,000 for a ticket: Robert Burale's poster goes viral

You saw what you saw - Brendah Jons snaps after being spotted with ex PhyLamar [Photos]

You saw what you saw - Brendah Jons snaps after being spotted with ex PhyLamar [Photos]

Davido and Chioma spotted together for the first time since rumoured breakup

Davido and Chioma spotted together for the first time since rumoured breakup

Rapper Maandy denies dating fellow artist Breeder LW

Rapper Maandy denies dating fellow artist Breeder LW

Vera jokes she wants 10 kids

Vera jokes she wants 10 kids

Vera imports Baby Diapers from US, Help rebuild Boniface Mwangi's house & other stories on #PulseUhondoMtaani

Vera imports Baby Diapers from US, Help rebuild Boniface Mwangi's house & other stories on #PulseUhondoMtaani

Medikal denied bail; rapper to spend 5 days in police custody

Medikal denied bail; rapper to spend 5 days in police custody

Rapper Cashy puts baby daddy on the blast over deadbeat claims [Screenshots]

Rapper Cashy puts baby daddy on the blast over deadbeat claims [Screenshots]

Mulamwah signs first female artiste under his new Record Label (Video)

Mulamwah signs first female artiste under his new Record Label (Video)