Plive.co.ke Logo
Go

Nyota Ndogo Nyota Ndogo’s heartbreaking pain of 17 years comes to the lime light

  • Published: , Refreshed:

Take heart Nyota Ndogo all will be well

Mombasa based Singer Nyota Ndogo revealed to the world that she has been going through a lot of pain for the past 17 years and it was time to say enough is enough.

Nyota’s revelation left her many fans worried and concerned, with many asking questions of what was troubling her for all this years.

 

The singer promised to share the details of her troubles, in order to get advice from her many fans on how she should handle her situation.

She later took her Instagram account to pen down a series of post explaining all the suffering she has been going through.

According to the singer, all her problems has been caused by hatred and jealous emanating from her family members who don’t like her at all.

She adds that since she began her music journey nobody in her family has ever supported her. Her big brother who is also musician has been the main obstacle in her success.

Read Also: Nyota Ndogo’s emotional revelation that has left her fans worried

 

“Kitambo nikianza mziki nilikua muoga sana.nilikua naogopa sana magazeti.nilikua nikiskia nipo kwenye gazeti naanza kulia maana najua nimetukanwa sana umo ndani.hamuezi kuamini familia yangu ilitake advertage of that.walijua huyu anaogopa sana media kwaivyo tukimwambia chochote atafanya.mimi nimekua nikimuangalia mama toka nafanya kazi ya nyumbani na senti zangu kidogo but zote nitampelekea mamaangu kwakua sikua na maitaji”

She adds that she was forced to relocate from Mombasa to Voi due to the pressure her family was subjecting her to.

 

“Niliamua kuondoka mombasa kwaajili ya familia yangu.nilikua na stress kibao nilimchukua my son mbarak kuondoka mombasa kuanza maisha mapya kwengine na yes nilikua na mtoto wangu pekeangu na mama wa kazi.mbarak was only 4years then.nikaja voi.ndio niaanza kufikiria kuhusu kujenga nikanunua plot nikiwa tu pekeangu.nilikaa sana single kabisa couse uwa sina haraka ya waume.nikashikana na kijana moja but sio voi but nairobi tu.sikumchunguza vizuri nikashika ujauzito wa barka jamaa akaniambia yeye alikua ana mke but walikua wametengana famili imewarudisha pamoja kwakua huyu mke” 

The emotional Nyota states that her mother hates her so much, but she has learned to live with the bitter truth.

 

“Nataka munielewe simchukii mamaangu nampenda maana ametulea na shida.ni wakati wetu sisi kumuangalia yeye lakini asichague mtoto huyu bora mtoto huyu sio bora.ndio maana nimefanya mengi sana maana watoto wengine ukimbia wakawacha family but mimi hata kutotaka kuja kuishi danmark nikwaajili ya mamangu naona atapata shida.laki dada zangu wamekua wavivu wakufanya kazi kwakua nyota atamletea mama na akimletea mama sisi pia tutakula.so mimi nikiwa sina wote wapo tu.hii family ingekua na umoja tungekua mbali sana but haina.mkubwa anaona mimi mdogo ataniambia nini.I LOVE MY MUM.munielewe hivyo” says Nyota

Nyota goes on to state that all her family member have stopped working and they are always demanding her help.

ALSO READ: I can’t even sleep- Nyota Ndogo cries of loneliness

 

Nyota's post

Do you ever witness news or have a story that should be featured on Pulse Live Kenya?
Submit your stories, pictures and videos to us now via WhatsApp: +254708994405, Social Media @pulselivekenya: #PulseLiveEyewitness & DM or Email: eyewitness@pulselive.co.ke.

Top 3

1 Eric Omondi The truth Behind Eric Omondi’s sacks of Money revealed (Video)bullet
2 Diamond Platnumz Diamond Platnumz angers Tanzania fansbullet
3 Patrick Peter Muna Love opens up about late son Patrick Peter’s deathbullet

Entertainment