Singer Otile Brown is back with a new project titled “Samantha” closing the year 2018 in style.

Bad Man Shivo dropped the new song on December 17, 2018 and its already trending at number on YouTube with over 137K views within 19 hours.

The song begins with Otile confessing his love to a lady he characterizes as “Samantha” in the song.

Otile Brown in Samantha (YouTube)

“Rangi ya mtume dubai , ngozi yake laini .. Kiuno chacke cha Kipekee, Kiuono chake cha kipekee,yanii figure nane kamili, tena magari yanapishana Kwao, mchana na usiku, washikadau and wasanii , Kwao!! Mimi namlaumu mama yako, ulioridhi matatizo, uzuri wako si wa sayari. Samantha, Samantha, Samantha you are my Samantha, Baby you are my Samantha. Nilipokuona nilijua wewe wangu, wala macho yangu hayakunidanganya, sasa ni sipokuona dhamani nakosa kabisa, naogopa watanipora,ooh, Baby kwa sababu ninakupenda,” sings Otile Brown.

Minutes after introducing his new release, Otile apologized to his fans for keeping them waiting for a little longer. Earlier on, he had announced that it was supposed to be released early December.

Otile Brown in Samantha (YouTube)

Otile on Samantha

“Hii ndio zawadi yenu nlio wapangia ila last week nilichelewa kui releases nikaona ni release #Niende ili nisiwa disapoint kisha hii #Samantha ni release mwanzo wa wiki hii amabapo ndo leo .. Nisiwe mnafiki huu mwaka umekua wa mafanikio kwangu na yote kwaajili ya Mungu na support yenu , natumai mwaka ujao utakua ata zaidi mana nimepanga kujiongeza sana .Asanteni and God bless y'all. #SAMANTHAwrote Otile.

The new song Samantha will be walking in the footsteps of his earlier projects that were received well across the East African Market. Among them; Baby Love, HI, Niende and Niacheni.

Video