Our dad is very sick - Diamond’s sister sends out emotional plea to the singer

Mzee Juma abandoned Diamond and his mother while the Wasafi CEO was still a small boy.

Copy of Wat

Diamond’s father Mzee Abdul has been doing whatever it takes to get his son’s attention since he walked out on them years ago.

And his pleas which have been made through the media have fallen on deaf ears as his famous son seemingly wants nothing to do with his father.

Mzee Abdul, however, remains undeterred and wants to get his son’s attention and help come hell or high water.

His latest attempt to get through to Diamond was using his daughter Zubeida from the United Kingdom who made a passionate plea for her father.

“I don’t know why you are hesitating to come to see your dad. What has he done that is really bad to make you not come to see him? That’s what I want to know. Please as one of your daddies’ daughters, please I’m asking you if possible come see your father, sit down talk and sort out this problem between you and your daddy. Your father is not well, he is very ill. He is always ill. Whenever I communicate with him he is crying because of the pain,” Zudeida said in an interview with Global TV.

She then went on to share a photo of Mzee Abdul’s legs and another one where he is lying in hospital.

Fans React

Although fans usually dismiss Mzee Abdul, this latest interview have tugged at their heartstrings and they are now urging Diamond to go visit his father.

Faith Omollo: Kindly do something to save your dad's life, he needs your help than ever

F. D: I really feel sorry for him and I wish that I could help him, I’m from UK and I wish to have his contact number. Bless him

Jacintah Khalangula: Dai go and reconcile with your dad,,no matter what he did he is and will always be your dad

Neema Mabiki: Hata awe alimkosea kitu gani hapaswi kufanya hivyo alafu hiyo chuki alishapandikizwa na mama yake mzazi maana wazazi wengine wakiachana tu wanaanza kupandikiza chuki kwa watoto.

Carren Dan: Diamond nenda upatane na mzee wako please yasikitisha aki...usingoje babako akafa utakuja kujuta wewe shauri yako..

Angel Bwija: Ni huruma sana sana, kuona diamond kazi kukula bata na wanawake na baba yake anasumbuka sana ,pesa za shetani zinamwisho wake

Neema Mabiki: Huyu mond ni kama tahira anathamini wanawake kuliko baba yake mzazi loooo!hii laana

Sino DR and TZ: Jeuri ya pesa inampa kichwa sana sana Nasibu kamlipia Hawa hawara tu million za pesa wakati baba mzazi unaoza miguuu hii ni Laana kwa kweli pesa zitakwisha

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke