"Ni utoto na ujinga!" Wema explodes on Harmonize’s ‘twin’ who grossly objectified her

Wema Sepetu has not exactly had the best dating life.

But there is a man who thinks he can change all this and his name is Harmo Rapa, a controversial rapper who looks a lot like Harmonize…or so he says.

Speak to Millard Ayo; Harmo gave the list of the ladies he Tanzanian ladies he is into.

“I like Wema Sepetu as she is well endowed, Lulu Michael too because she is the whole package, she has a pretty face and stunning eyes, I’m also into Tunda the video vixen…she has beautiful eyes, she drives me crazy,” he told Millard. “I am also into Jokate.”

Given a chance, Harmo said that he would open his heart to Wema and he would give her love with no limit.

" Nitamwambia ukweli, natamani nienjoy na wewe ndani ya mahusiano ya kimapenzi. Kitu ambacho kinanivutia kwa Wema ni figure yake na macho yake, kweli ni vitu amabavyo vimenivutia sana. Mimi naweza mmudu Wema nina imani mimi binafsi siwezi kushindwa kumuhudimia, naweza kumlisha, kumvisha, kumsafirisha na mahali pa kuishi, freshi. (If I met Wema, I would tell her the truth that I would like to enjoy a romantic relationship with her. What attracted me to Wema was her body and her eyes…to speak the truth these are things that have attracted me. I can support Wema, that I believe. I can feed her, dress her, buy a car and a house)

However, his intentions have not pleased Wema who took to Instagram for a fiery comeback.

Sijawahi kumchukia yeyote anayehangaika kutafuta riziki yake kwa kuwa nami pia natafuta. Ila mdogo wangu Harmorappa u are getting too much. Pigana na namna utakavyo kupeleka muziki na jina lako juu but get me out of this. Nakuheshimu kama msanii mwenzangu lakini hili la kunadi kunitaka kimapenzi na kuonyesha utayari wa kufanya mambo kadha wa kadhaa kwangu please waambie wengine unaodhani mnawezana ila mimi sio wa aina hiyo. Usiiharibu image yangu niliyoipigania muda wote, usiniharibie heshima yangu ninayoijenga sasa ktk chama changu CHADEMA, usiniharibie kwenye familia yangu, marafiki zangu na usiniharibie kwa niliye nae. Ni utoto na ujinga kuposti kila uchao picha za wanawake eti wanakutaka au unatoka nao *DO U THINK NAMI NI WA AINA HIYO?* Usinidharaulishe.... Nadhani kuna busara ya wewe to look for another one but *AM NOT FOR U* and i hope utanipa heshima yangu kama dadaako, msanii mwenzako *LETS STOP THERE*

Translation: I have never hated on anyone trying to eke out a living because I’m also on the hustle. But Harmorappa you are getting too much. Find a way of creating your name in the industry just get me out of this.

I respect you as an artist but your advances do not impress me, tell other girls but not me, I’m not that kind of girl. Don’t ruin my image that I have struggled to protect, don’t ruin the reputation I’m trying to build for myself in my new party CHADEMA.Don’t trash my name to my family, friends and the person I’m dating.

It’s childish and stupid to post pictures of girls saying that you want them or they want you. Do you think I am that type? Don’t humiliate me. I think you are wise enough to find another girl but I’m not for you. Give me the respect I deserve as your sister and fellow artiste.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke