Wema opens up on the condition that has been preventing her from getting pregnant

Her trip to India had raised eyebrows

The Bongo Movie actress disclosed that she has been battling with a condition that causes her ovaries (Eggs) to rapture hence making it hard to get pregnant.

“Unajua mimi nilikuwa na tatizo kubwa sana kwa upande wa tumbo langu la uzazi lililosababisha nisiweze kuzaa kwa muda wote huu. Ngoja niweke wazi leo watu wajue, mimi nina ugonjwa ambao unasababisha mayai yangu ya uzazi kutoboka na kushindwa kupevusha mbegu za uzazi. “Let me be open today so that people can know this, I am suffering from a disease, which causes my eggs (ovaries) to rapture and thus cannot be fertilized)” said Wema in an Interview with Global Publishers.

Operation complications

Asked about a video that surfaced online showing her in a pain while at a local hospital in Tanzania, Wema stated that the wound she got from the operation led to a few complications.

“Unajua baada ya oparesheni ya India niliporudi nikapata tatizo la kushindwa kupumua vizuri na kingine nikapata maambukizi ya bakteria kwenye kidonda na presha ikawa inashuka. Naendelea na matibabu lakini tatizo limeanza kupungua nafikiri baada ya mwaka nitakuwa mzima kabisa.,” added Wema Sepetu

In medical terms, PCOD is a hormonal disorder whose symptoms are enlarged ovaries containing multiple small cysts that prevent the ovaries from fertilizing.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke