No AD

New senators-elect confirmed by IEBC [LIST]

August 12th 2022, 2:10:40 pm

Outgoing Uasin Gishu governor Jackson Mandago switched jobs as he won the countys gubernatorial race on a United Democratic Alliance (UDA) ticket.

Former Kakamega Senator Boni Khalwale

The Independent Electoral and Boundaries Commission (IEBC) has announced the winners of the senate seats in different counties.

Activist Okiyah Omtatah took a definitive lead to emerge the winner of the Busia senator race beating ODM’s Hillary Itela. Omtatah fought for the victory as the region is largely an ODM zone.

The senate race saw veteran politician Danson Mungatana make his way back to politics as he won the Tana River senate race on a UDA ticket beating Jubilee's Hassan Dukicha.

No ad

In Siaya county, Raila Odinga's elder brother Oburu Oginga was declared the winner of the seat while in Migori county Eddy Oketch saw off his competitors to claim victory for the seat.

Bungoma senator Moses Wetangula managed a victory adding another term to serve as the senator for the county.

Tabitha Karanja beat her competitors such as John Mututho to clinch the Nakuru senator seat.

Kipchumba Murkomen of Elgeyo Marakwet will for the third time be the senate representative for the people of his county

List of senators elect:

  1. Baringo - William Cheptumo (UDA)
  2. Bomet - Hillary Sigei (UDA)
  3. Bungoma – Moses Wetang'ula (Ford Kenya)
  4. Busia – Okiyah Omtatah (NRA)
  5. Elgeyo/Marakwet – Kipchumba Murkomen (UDA)
  6. Embu – Alexender Mundigi (DP)
  7. Garissa - Abdulkadir Haji (UDA)
  8. Homa Bay – Moses Kajwang (ODM)
  9. Isiolo – Fatuma Dullo (Jubilee)
  10. Kajiado – Samuel Kanar (UDA)
  11. Kakamega - Boni Khalwale (UDA)
  12. Kericho – Aaron Cheruiyot (UDA)
  13. Kiambu – Karungo Thangwa (UDA)
  14. Kilifi – Stewart Mazdayo (ODM)
  15. Kirinyaga – Kamau Murango (UDA)
  16. Kisii – Richard Onyoka (ODM)
  17. Kisumu – Tom Ojienda (ODM)
  18. Kitui – Enoch Wambua (Wiper)
  19. Kwale – Issa Boy (ODM)
  20. Laikipia – John Kinyua (UDA)
  21. Lamu – Joseph Githuku Jubilee
  22. Machakos - Agnes Kavindu (Wiper)
  23. Makueni - Dan Maanzo (Wiper)
  24. Mandera – Ali Roba (UDM)
  25. Marsabit - Mohamed Said Chute (UDA)
  26. Meru – Kathuri Murungi (UDA)
  27. Migori – Eddy Oketch (ODM)
  28. Mombasa – Faki MwinyiHaji (ODM)
  29. Murang’a – Joe Nyutu (UDA)
  30. Nairobi – Edwin Sifuna (ODM)
  31. Nakuru – Tabitha Karanja (UDA)
  32. Nandi - Samson Cherargei (UDA)
  33. Narok – Ledema Ole Kina (ODM)
  34. Nyamira - Okongo Mogeni (ODM) 
  35. Nyandarua - John Methu (UDA)
  36. Nyeri – William Wahome (UDA)
  37. Samburu – Lelengwe Ltumbesi (UDA)
  38. Siaya – Oburu Oginga (ODM)
  39. Taita Taveta – Johnes Mwaruma (ODM)
  40.  Tana River - Danson Mungatana (UDA)
  41. Tharaka Nithi – Gataya Mwenda (UDA)
  42. Trans Nzoia – Allan Chesang (UDA)
  43. Turkana – James Lomenen (UDA)
  44. Uasin Gishu – Jackson Mandago (UDA)
  45. Vihiga - Godfrey Osotsi, (ODM)
  46. Wajir - Abass Sheikh Mohammed (UDM)
  47. West Pokot – Julius Murgor (UDA)
Amos Robi
Amos Robi is an opinionated, open-minded communications practitioner looking to change the world from the digital front.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!


Our newsletter gives you access to a curated selection of the most important stories daily.
No AD

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke