Diamond speaks after school gets named after him

He opens up!

Diamond speaks after school gets named after him

Speaking in Sumbawanga, Diamond said he was thankful that the community decided to name the school after him and that he would keep his promise to raise the Sh3 million (Tsh68 million) required to have the school complete.

He went on to say that he will make sure the school was complete before they returned to the area for the 2019 edition of Wasafi Festival.

Chibu said that he was doing this because he values education and he would like to see young people go to school and also to support President John Magufili’s dream to have education prioritized.

“Niwashukuru sana wana Sumbawanga kwa kuita jina langu hili shule na kama nilivyoahidi nikiwa kama kijana ambaye nathamini elimu ambaye napenda vijana wenzangu wafike sehemu Fulani ambaye nasupport serikali na kauli ya Rais ya kuipa elimu kipau mbele nimeahidi ntaijenga ile shule amabapo walisema inatakiwa kuongezewa kama shilingi milioni 68 ili iweze kukamilika vijana waweze kusoma. Nitahakikisha tunaijenga na kabla ya kuja Wasafi Festival mwakani iwe imekamilika. Watu wafahamu tu wakati mwingine si kila kitu ninacho kifanya kinatoka tu mfukoni kwa Diamond Lakini mimi ni mtu amabaye nimeamua kutumia Sanaa yangu kwa njia nzuri,” said Diamond.

The school was named after the singer when he made a visit to the school before they performed during the Sumbawanga edition of Wasafi festival 2018.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke