Diamond Platnumz’s mother Bi. Sandrah Dangote has finally bowed down to pressure and acknowledged Hamisa Mobetto’s son as her own grandchild after months of snubbing him.

On Monday, Mama Dangote was treated to surprise Birthday Party that had been organized by her family members at WCB Headquarters.

Mama Dangote received a number of gifts from her close family members, and among the Cakes presented at the Party, one was from Hamisa’s son Dylan.

In a video shared by Wasafi TV, Diamond’s Sister Esma Platnumz is seen reading the names of people who had gifted her mother with presents.

Preferential treatment

Upon receiving the Birthday Cake from Baby Dylan, Diamond’s mother went had to acknowledge Hamisa’s son as her own grandson, bringing to an end her preferential behavior towards Zari Hassan’s kids (Tiffah and Nillan)

For a long time, Bi. Sandrah has demonstrated to have more love for Diamond’s children with his South Africa based baby mama, Zari by regularly posting pictures of her grandson Nillan and granddaughter Tiffah.

However, she has never posted any photo of Diamond’s son with Tanzanian video vixen Hamisa, and when she was asked the reason as to why, she said that Dylan will have to wait for his time.

Her action of acknowledging Hamisa's baby comes days after her son asked her to love all her grandchildren equally, as they are young innocent souls.

Penda Wajukuu wako

The WCB President went ahead and stated that he was aware that their mothers get to her nerves sometimes over his issues with them, and that they should not be punished for that.

ALSO READ: Diamond’s mother raises eyebrows after this message to Wema Sepetu

“I can't Stop Wishing you Happy Birthday Mom... Coz i Love you So Much, na Najua kias gani pia Unanipenda Mwanao, Unanipenda kias kwamba hata Unachukia yoyote anaejaribu kufanya kitu cha kuniharibia Katika Maisha Yangu...Utanilinda na kunitetea Hata kama pengine mgomvi nilikuwa ni mimi Mwanao, ila you will always be on my side......Katika Kusheherekea siku yako hii kuu ya kuzaliwa, ningeomba Pia, kama Unipendavyo Mwanao pia Uwapende wajukuu zako wote, kwani ni wadogo na Hawana hatia wala hawajui chochote...Najua wakati mwingine wazazi wao wanakukwazaga sana, kutokana na Issue zetu Binafsi za mimi na wao kukuingiza wewe ama kukuletea lawama wewe ilhali maskini ya Mungu hata napowatoaga hujui,” read part of Chibu Dangote’s post.

Video

MAMA DIAMOND akata KEKI kutoka kwa DAYLAN/ Ni MUME WANGU