Harmonize addresses claims he called Kenyans poor

WCB’s Harmonize speaks!

Harmonize addresses claims he called Kenyans poor

Tanzanian singer Rajab Abdul Kahali popularly known as Harmonize has finally addressed claims that he called Kenyans poor people.

The WCB signed artiste in an interview with a Tanzanian local daily said that he did not expect things to be the way they turned out to be.

Misunderstood

He went on to say that Kenyans misunderstood him because of the different types of Swahili Tanzanians and Kenyans speak.

Harmonize added that he did not expect the reactions he got from Kenyans and that his intentions were very genuine and not ill intended in anyway.

Unajua Kiswahili cha Wakenya na Watanzania ni tofauti ndiyo maana walitafsiri vile, ila mimi niliwaambia kwa nia nzuri tu kuwa watu wengi wananiuliza kwa nini Wakenya wanakusapoti sana kwenye mziki wako? Nikawaambia ni kwa sababu wao ni maskini kama mimi ghafla nashangaa watu wananishautia huku wanatikisa vichwa huku wakisema usituite maskini maana tumelipa viingilio. Sikutegemea kama itafikia hivyo, Lakini nilitamani wajue kuwa sikumaanisha vibaya nawezaje kuwaita masikini wakati wao ndio wananiwezesha jamani,” said Harmonize.

On New Year’s Eve, Harmonize caused a stir after he said that Kenyans loved him and have always supported him because they are poor people like him and they understood his journey to where he is.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke