Hamisa Mobetto forced to apologize over indecent photos

Hamisa had been summoned by the government on Thursday

The two celebrities, who had been summoned by the Tanzania Communications Regulatory Authority, issued an apology to the public after a comprehensive meeting with officials from the regulatory body.

“Mwananitindo wa Tanzania Hamisa Mobetto anatuhumiwa kugiuka sharia za kielectroniki na posta kwa kuhcapishwa picha za utupu and Nusu uchi katika Mtandao wa Instgram kinyume na sheria. Picha hizo zinakiuka maadli ya kitanzania na zinaweza kuwashawishi watoto kuiga tabia mabaya. Hamisa Mobetto alichapisha picha hizo hizo tarehe 23, Juni mwaka 2018, saa saba na dakika nane. Picha hii inamuonyesha mama akiwa uchi huku ameshika mkono karibu na seehemt zake za siri” read Part of the statement.

Impostors

In her response, Hamisa stated that the alleged Photos had been uploaded by impostors who are using her name on social media. She added that the photos were taken during her visit to Nairobi for commercial purposes.

Ms Mobetto went ahead to ask forgiveness, requesting the government to intervene in order to catch up with impostor using her photos wrongly.

Hamisa's apology

"NAOMBA RADHI KWA UMMA: Husiku Na Kichwa Cha Habari Hapo Juu.Mimi Hamisa Mobetto Ambaye ni Mfanya Biashara Wa Mitindo (Fashion Entrepreneur) Apa Nchini Tanzania Na Pia Ni Raia Wa Tanzania, Naomba Kutumia Fursa Hii Kuomba Radhi Kwa Watanzania na Wengine Wote Ambao Ni Watumiaji Wa Mitandao .Kuhusiana Na Kitendo Cha Mimi Na Washabiki Zangu (Fans) Wangu Kutuma Picha Zangu Zinazoonyesha Nusu Utupu Kwenye Page Zao Za Instagram.Pia Natumia Fursa Hii Kuwashukuru Kamati Ya Maudhui Kwa Jinsi Walivyonita Kwenye Kamati Yao Na Kunipa Nafasi Ya Kujitetea Na Mwisho Kufanya Uamuzi Wenye Haki Kwangu Na Kwa Wapenzi (fans) Wangu Wote . Ninawashukuru Sana. Mwisho Kabisa Niwahusie Vijana Wenzangu Kuepuka Kutumia Mitandao Ya Kijamii vibaya Kwani Kwa Sasa Kuna Sheria Kali Zinazokataza Picha Mbaya kutumwa Kwenye Mitandao .Naomba Pia Wapenzi (fans)Wangu Kuanzia Sasa Kutuma Picha Zangu Zenye Staha Au Kutumia Biashara Zangu Kunisapoti.

Nawashakuru Sana Na Mbarikiwe Sana"

She apologized saying : “Wapenzi Wangu ...ndugu zangu...wakubwa zangu na wadogo zangu naomba radhi kwapicha niliyopost...najua niliwakwaza mnisamehe sana sikujua ntawakwaza nisababu tu ya role model Wangu beyonce!!!nimejifunza Sasa!!!nawapenda”

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke

Recommended articles

Xtian Dela on the spot again, Instagram account with 1M followers deleted

Xtian Dela on the spot again, Instagram account with 1M followers deleted

Dating in Nairobi laid bare as Single Kiasi, ‘Single-ish’ premieres

Dating in Nairobi laid bare as Single Kiasi, ‘Single-ish’ premieres

Singer Amaarae on Times Square billboards, joins Spotify’s EQUAL music program

Singer Amaarae on Times Square billboards, joins Spotify’s EQUAL music program

Steve Harvey 'adopts' Elsa Majimbo after interviewing her on his show [Video]

Steve Harvey 'adopts' Elsa Majimbo after interviewing her on his show [Video]

Diamond Platnumz to represent East Africa at AfroNation concert

Diamond Platnumz to represent East Africa at AfroNation concert

Vanessa Mdee mourns big brother in emotional tribute

Vanessa Mdee mourns big brother in emotional tribute

Otile Brown's new song, Woman, hits 1 million views in 48 hours

Otile Brown's new song, Woman, hits 1 million views in 48 hours

Stage, radio, TV coming to an end - says Jalang’o as he goes for Lang’ata MP seat

Stage, radio, TV coming to an end - says Jalang’o as he goes for Lang’ata MP seat

Gospel singer Loise Kim joins politics, to vie for Woman Representative seat

Gospel singer Loise Kim joins politics, to vie for Woman Representative seat