Jalang’o involved in road accident, escapes unhurt (Photos)

He was going to school

Jalang’o involved in road accident, escapes unhurt (Photos)

On Wednesday, Milele FM Presenter Jalang’o was involved in an accident along Ngong road but luckily he escaped unhurt.

According to an update on his social media pages, the accident happened, after ramming into a police vehicle that was driving on the wrong side. ‘

His Mercedes Benz was badly damaged, with the front bumper guard falling off, and the bonnet dented.

“Not the best way i wanted my day to End...Headed to school down on Ngong rd this police cruiser has ripped off my ka baby! This guy where was he even going!" wrote Jalang'o.

Messed my day

Following the unfortunate incident , the Funnyman man was forced to record a statement at Nairobi Area Police station “Nairobi Area Police..This guy has messed my day”.

Reactions from fans and fellow celebrities 

khaligraph_jonesWoi woi woi pole bro”

madiniclassicPole sana heavy J”

akotheekenyaPole osiepna its all risky”

darshanchandariaPole sana bro! I feel your love for cars, I know you loved that baby!”

mainawakageniWuololo ...pole sana tena sana. That cannot be good at all. Uza hiyo gari my brother!!!!”

rowziewambuirowzieSorry about that. Hope you are well”

evedsouzaThis is painful to see, so sorry”

juacaligengePole sana buda”

carolinacarlz “I hope you are unhurt/okay.. pole”

cnasimiyu “I saw that few minutes ago... Caused a snulr up... Pole”

alex_mwakideu “Oh Lord.. Pole bro”

mitchellestarshi “Sorry daddy mentor insurance will play there part”

Introduction

This comes days after the comedian went to visit his wife’s home in company of his close friends.

“Mwakideu unajua siku zote mimi niko na bibi. Watu wengi huwa wananiuliza tu umeoa au hujaoa? Mkweu ile hata haikuwa harusi. Ilikuwa tu ni kwenda kwa akina mama na kusalimia mashemeji wangu ndio nikasema nisiende pekeangu, niende na rafiki zangu wachache tu wa hapa na pale. Kikundi nzito inatwa a few good men. Wakaja na msafara pale tu polepole tu alafu kukalipuka… Lakini mama ni mama mungwana hana maneno mengi mtandaoni na ametulia sana. Hata wengi walikuwa wanashangaa na huyu ni nani? Tumekuwa naye muda ni mama wa watoto wangu watu hawamjui,” said Jalas who spoke on Milele FM.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke