Singer Ringtone has taken a break from searching for a wife to reconcile Bahati and Mr Seed who fell out recently.

The ‘Pamela’ singer asked Bahati to forgive Mr Seed who is allegedly suffering and living a fake life for the gram.

“Samehea Mr Seed bwana, Mr. seed anateseka sana , Mr seed ako na shida nyingi sana. Magari kupost pale, si za ukweli, mavitu pale si za ukweli. Saidia Mr Seed. Na wewe Mr seed nimekutetea sana, omba Bahati msamaha urudi pale, uingie mbogi ya Bahati,” said Ringtone.

Mr. Seed and EMB Records' CEO Bahati (Instagram) Mr. Seed and EMB Records' CEO Bahati (Instagram)

He also urged Seed to beg for forgiveness and stop flaunting property he doesn’t own.

“Mr Seed shida zitakumaliza ukisema uko na magari na manyumba na hauna. Omba msamaha, nimesema kama chairman wa Gospel," he added.

Ringtone’s part in Mr Seed and Bahati’s drama

Ringtone is guilty of stirring the pot (in several interviews) when it came to Seed’s and Bahati’s fall out. Mr Seed’s exit from EMB records could have gone down without a hullaballoo but Ringtone’s tea made things blow over.

The tea was that the Bahatis called the cops on Mr Seed’s pregnant fiancée Nimmo during the ‘EMB Jesus Party’ and Ringtone revealed that the reason Mr Seed left EMB in a huff was that Diana disrespected his fiancée.

Nimmo and Seed (Infinity Clix) Nimmo and Seed (Infinity Clix)

In an interview on Mambo Mseto, Seed confirmed the story by saying that the police were called on his fiancée but rather it wasn’t by Diana as earlier thought but it was Bahati who call the cops.

 “What I can say ni kuwa anything yenye inasemekana is the truth, Diana hakutumana, orders zilikuwa zinatoka kwa Bahati. Mimi sina ubaya na anyone, hata hiyo siku nilipigia Bahati juu hakuwa amefika kwa show by that time, but kwa simu hatukuelewa juu alikata simu, so ikabidii ni mtext, kukakwa na vurugu mingi tu hapo katikati, but mimi before nitoke kwangu nilikuwa nimeomba sana , I spend like one hour praying juu in spirit nilikuwa na feel something wrong inaenda kuhappen, I really prayed about it na kufika hapo vitu mingi zilifanyika,” said Mr Seed.