ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weezdom explains his fall out with Mr Seed (Video)

Weezdom was in tears explaining his involvement

Weezdom comes clean on involvement in Mr Seed’s cheating allegations

Gospel singer Weezdom has disclosed that his fall out with Mr Seed was engineered by his efforts to alert him (Seed) to sort out his issues privately, the moment he learnt of his cheating scandal.

ADVERTISEMENT

In an interview with Mzazi Willy Tuva, an emotional Weezdom explained that his biggest mistake was alerting Mr Seed to put his house in order before things got out of hand, but sadly his concerns were turned against him.

The Genius Records signee had been accused of exposing Mr Seed, after it was alleged that he cheated on his wife Nimo Gachuiri with a female fan who had reached out to him for help.

Talking ill of Mr Seed

Nilikuwa mahali nikaskia watu wakimsema Mr Seed Vibaya, Kwamba kuna Msichana alienda kwa Mr Seed na akalala nay eye without her consent na anaenda kumexpose. Na wale walikuwa wanaongea ivo ni watu wa Industry na wanajijua. Nikawauliza kama kuna yeyote amejaribu kureach out to Seed aone kama ni Ukweli. Nilitoka Njee mbele yao wote nikaenda kuongea na Seed. Nikamuuliza unajua demu anaitwa hivi, akasema ndio na amesikia story kuwa ananiharibia jina. Nikamwambia mimi nimeskia anataka kukuexpose na mimi naweza kukuadvise before kitu kama hii ifanyike, umtafuta make chini umuelezee venye akakuexpose, wewe una familia, una brand so inaweza kuharibia.

"After hapo Mr seed alitafuta huyo msichana namwambia naskia hujawacha kuongea bado. Weezdom amenipigia simu, na mimi nilikuwa namalert ukae rada. So demu venye aliambiwa kunihusu akatafuta namba yangu akanitusi sana," Weezdom explained.

During the interview Weezdom also mentioned that Mr Seed has another baby Mama in Mombasa called Sonia whom they sired a kid 4 years ago.

"So juzi demu akaenda kwa local blogs kuexpose Mr Seed. So kuconfirm hiyo story wakapigia Seed but hakushika simu, wakacall Ndume mabaye ni Msani wake akakubali anajua huyo msichana. So mimi inanihusu aje mtu kulala na msichana alafu apatikane. Hii gospel Mahali imefika kila mtu abebe msalaba yake. So sai kila mtu anasema ni mimi niliexpose Mr Seed wakati yeye mwenyewe alifanya hizi vitu Mimi nilimpigia tu simu kumchanua. Amezoea kutrend na kiki na sympathy so sai anapatikana naya ukweli anataka kutrend na mimi.

“Unajua hata Mr seed ako na Baby Mama mwingine Mombasa anaitwa Sonia, alizaa nayeye four years ago na anashindanga akiteta , so ile siku pia hiyo itatokea kwa media atasema ni nani. Its high time awache kuwekelea watu mizigo yake." Said Weezdom.

For the past few weeks Mr Seed has been rocked with controversy prompting him to quit social media.

Video

ADVERTISEMENT

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke

Recommended articles

I've had enough! - Willy Paul responds to claims that he has neglected his mother

I've had enough! - Willy Paul responds to claims that he has neglected his mother

Njugush explains why he deleted video after KOT uproar

Njugush explains why he deleted video after KOT uproar

Esther Musila lists 3 precious things she can't live without

Esther Musila lists 3 precious things she can't live without

Mejja narrates painful journey with throat condition affecting his voice

Mejja narrates painful journey with throat condition affecting his voice

Flaqo & Keranta address pregnancy rumours [Video]

Flaqo & Keranta address pregnancy rumours [Video]

John-Allan Namu's message after appointment to Reuters Institute Advisory Board

John-Allan Namu's message after appointment to Reuters Institute Advisory Board

Stay single, stay rich - Why Harmonize is not ready to fall in love again

Stay single, stay rich - Why Harmonize is not ready to fall in love again

Vivian introduces the new man in her life [Screenshot]

Vivian introduces the new man in her life [Screenshot]

Video: Watch Sheebah, Anne Kansiime showing off saucy dance moves

Video: Watch Sheebah, Anne Kansiime showing off saucy dance moves

ADVERTISEMENT