Its true Bahati called police on my pregnant fiancée - Mr. Seed

Ukweli umejulikana

Mr Seed and his Wife Nimo Gachuiri (Instagram)

Gospel Singer Mr. Seed has finally addressed the circumstances that led to his exit from Bahati owned record label EMB.

Speaking to Mzazi Willy M Tuva, Mr. Seed disclosed that it was true Bahati called police on his fiancé Nimo Gachuiri during their 31st concert at Thika Stadium dubbed “EMB Jesus Party.”

According to the “Dundaa” hit maker, he was shocked upon receiving news that Bahati had ordered his girlfriend out of the Thika Stadium where she had put up a stand to sell “Kahawa” to the audience who had graced the concert.

Seed explained that it was an embarrassing moment, as his girlfriend was being harassed in the presence of her parents who had also turned up for the concert.

“What I can say ni kuwa anything yenye inasemekana is the truth, Diana hakutumana, orders zilikuwa zinatoka kwa Bahati. Mimi sina ubaya na anyone, hata hiyo siku nilipigia Bahati juu hakuwa amefika kwa show by that time, but kwa simu hatukuelewa juu alikata simu, so ikabidii ni mtext, kukakwa na vurugu mingi tu hapo katika, but mimi before nitoke kwangu nilikuwa nimeomba sana , i spend like one hour praying juu in spirit nilikuwa na feel something wrong inaenda kuhappen, I really prayed about it na kufika hapo vitu mingi zilifanyika." said Mr Seed.

Performed at EMB Jesus Party

He added that he was only convinced to perform by Nimo's parents who were also at the concert.

“Mtu alifanya niperfom ni mama Nimo ndo alinipigia simu, juu hiyo story yote ikihappen wazazi wake walikuwa hapo, walikuwa wananiuliza nini mbaya, every time nafikiria what happened, alafu zile vitu naskia sai, juu naskia too much, alafu nikikumbuka tulikuwa familia, kwangu haikuwa inanimekia sense na niliskia vibaya sana na after hiyo incident nilitoka Nairobi nikaenda ushago for a week, hata akuna mtu alikuwa anajua mahali nilikuwa nimeenda" added Mr Seed.

“And to set the record straight, mimi sina issue na anyone mimi nilienda nikaomba na roho yangu ikakuwa safi sana, bibi yangu hana issue na anyone, ni vile tu bahati mbaya hii story, itokee njee, juu hata ukiangalia statement yangu ya kutoka EMB ilikuwa tu poa” said Mr Seed.

Mr Seed Exit EMB

On 30th January, Mr Seed announced his exit from EMB Records and last week Friday he dropped his first single as in Independent artiste dubbed Dundaa.

Get our Top Stories delivered to your inbox

Welcome to the Pulse Community! We will now be sending you a daily newsletter on news, entertainment and more. Also join us across all of our other channels - we love to be connected!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke

Recommended articles

Akothee flaunts new gift from her mzungu bae [Video]

Akothee flaunts new gift from her mzungu bae [Video]

I was frogmarched into university - Lillian Muli on her childhood career dream

I was frogmarched into university - Lillian Muli on her childhood career dream

Mambo ya mhesh - Bahati breaks silence with new banger [Watch]

Mambo ya mhesh - Bahati breaks silence with new banger [Watch]

Ruger arrives in Kenya ahead of Meru concert [Photos & Video]

Ruger arrives in Kenya ahead of Meru concert [Photos & Video]

Businessman saves Quiver, Loft & 41 clubs from closure

Businessman saves Quiver, Loft & 41 clubs from closure

Gabu of P-Unit undergoes surgery

Gabu of P-Unit undergoes surgery

Why Willy Paul's new song has been deleted from YouTube

Why Willy Paul's new song has been deleted from YouTube

This is new to me - Ben Pol denies finalizing divorce from Anerlisa Muigai

This is new to me - Ben Pol denies finalizing divorce from Anerlisa Muigai

List of entertainment joints whose licenses have been revoked

List of entertainment joints whose licenses have been revoked