Otile Brown throws fans into confusion after releasing ‘Gospel song’

He makes another move!

This led to his fans raising questions on whether he had turned to gospel music, while some of them took time to congratulate the singer.

Otile Brown has however come out and strongly denied that the song is gospel in any way, stating that it is a celebration of life and success song.

“ is not a gospel song.. It’s a celebration of life and success Song.. It’s a party Song.. mimi si mwimbaji wa Injili, kwa huu wimbo nashkuru mbali nilikotoka na hatua nliopiga katika maisha yangu na Kama wewe pia unahisi kidogo leo ni bora kuliko Jana, basi ni wimbo wako huu  link on bio,” he said.

Reactions;

Hiii ni secular ama gospel.. Help me plz.. Confessing with drinks ,how?...nikunywe niliwe

ujinga man up ..ama mungu akupige radi.. unaimba mungu wetu sote wakati unamwaga na Ku advertise pombe ! pudaaa15

Otile .... endele toa gospel baba , replacement ya will paul tunayo do 10 more gospel'wise..... this is "murder to excellence " ,good music Otile , your videos be crisp and clean , good direction with the story lines you are growing musically , we love what you're doing keep it up

So inspirational... I honestly needed this... Ni kweli! Mungu wetu sote, Leo mimi kesho wewe. OH you've given me hope had lost it.

Stop mocking God!kama.kweli unasherehekea God ame ku bless kuna njia mingi za kushukuru lakini thss nonsense. I'm being honest ilove him he's one of the biggest artist in Kenya so far but hii ziiii...whoever gave you tht idea alikosea sana.hata afadhali ungeonyesha uko orphanage na watoto yatima ama una bless people in the streets with gifts thss rubbish!love you,ilove your songs saana, its an honest opinion but kama kuna wakutoa mapovu ruksa kesho nafua nguo.

The song is dope message ni tamu but video haijaendana.. That's not how you testify..let be honest guys He is a secular artist sikatai but the video ingekuwa clean kiasi juu unashukuru Mungu. I stand to be corrected.

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke