Tanzanian socialite Hamisa Mobetto has opened up on plans to have more children.

Speaking to Dizzim Online, the mother of two said that she loves children and she is hopeful that she will have more kids.

She went on to say that she has been praying that the next time she has kids, she will be a married woman.

Hamisa Mobetto (Instagram)

Mama Dylan stated that what is currently holding her back from having more kids is her businesses and she has endorsement deals she cannot drop to have another baby.

Ms Mobetto, however, said that everything has a plan and when the right time comes, she will have more children.

Mi napenda watoto kwa hiyo natarajia kupata watoto Zaidi huko mbeleni so hopefully maybe mwenyezi mungu atasaidia nitapata katika ndoa Insha Allah and also sio kwa sasa hivi kwa sababu nina mikataba ya watu siwezi nikaidrop kwa sababu nimeamua kupata mimba. Kwa hiyo everything takes time kila kitu kinapangwa pia wakati utakapo fika itatokea,” she said.

Hamisa Mobetto (Instagram)

In the interview, she also noted that she has learnt a lot from the relationships she has had and one of the biggest lessons she has taken is you can love someone who will not love you the same way, and you will end up disappointed.

She added that just because one person hurt you, it does not mean the next person you fall in love with will also hurt you.