Alichapwa kama Burukenge - Weezdom alleges Ringtone was beaten after gatecrashing party in Runda

Who is telling the truth?

Diana Marua speaks on her relationship with Weezdom for the first time

EMB Signee Weezdom took to Instagram to claim that Pamela hit maker Ringtone Apoko, was beaten like a ‘burukenge’ after attending a party in Runda uninvited, in the name of being a celebrity.

Weezdom stated that Ringtone’s beating was a curse because he had refused to take responsibility of a son he had fathered. He also said that the calamity befell him for involving himself in other people’s business.

The who am i singer disclosed that Ringtone had blocked him on Social media for revealing that he had hired a chokora to claim he fathered his son. He also said that he would be doing more exposes on him.

Sasa huyu Mumama Anaitwa @ringtoneapoko after nilimwambia ukweli,hawezi withstand!!Naona hadi ameniblock! Na hii kiherehere yote anakuanga nayo, Sasa jana amegate crush kwa bash ya wenyewe hapo Runda akijiita celeb🙄..Na mwenye bashh hajawahi skia jina yake. Si hivo ndio amepigwa kama burukenge😂.Ringtone hii ni laana Mungu amekupea juu ya kuzalisha Mwanamke na kukataa kulea mtoto wako..tena unaingililia maisha ya watu daily! .Mungu anapiganianga watu wake🙏 #8MoreExposesToGo #NdioNaanza #AmevaliaNgoziyaKondoo read Weezdom's post.

I was watching a Manchester game -Ringtone

Upon landing on the video, Ringtone came out to defend himself saying that he was watching a Manchester game as alleged to what Weezdom had purported. He stated that he would not argue with him because he was busy spreading the word of God.

He called weezdom a mad man and said that he lived in a bedsitter.

Acha niwaambie vijana kama chairman lazima mniheshimu. Jana nimeshinda nikiangalia game ya Machester United. niko sawa niko smart sasa hiyo maneno naskia vijana anaongea ako kwa bedsitter mahali, msichukulie serious, nimekataa. Hao vijana wanajua uwezo wangu. Nimekataa kushuka chini kutoka katika kiti changu cha chairman nianze kubishana na vijana wadogo. Mimi sibishani na vijana, mimi nataka kusukuma kazi ya Mungu. Vijana wakiongea ni wazimu. Sitaki kuchangia kupoteza wakristo.” said Ringtone.

Video (Courtesy)

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke