Guardian Angel explains why he has featured DK Kwenye Beat in new song

This is why!

Guardian Angel explains why he has featured DK Kwenye Beat in new song

Gospel singer Guardian Angel has opened up on why he decided to feature fellow Gospel singer DK Kwenye Beat in his new song.

Speaking to Mseto East Africa, the ‘Nadeka’ singer said he featured DK because he would bring out the real picture of the message in the song.

He went on to say that DK had experienced the challenge of getting judged for his actions as a Gospel artiste yet they all had their faults as gospel artistes.

The reason why nimechagua DK ni kwa sababu DK ananirepresent, sisi wawili ni wenye makosa ila yeye makossa yake ndiyo watu wanajua but sisi wote tuko kwa hayo makosa na nilifeel kwamba kwa sababu nio real song wacha nitafute mtu ambaye amepatwa na a real issue isiwe ni kitu tunaigiza tu iwe real. Ni vitu ambavyo vinatuapata sisi kama binadamu,” said Guardian Angel.

He went on to say that the song called 'Mercy' was inspired by the short-comings of human beings and asks God for forgiveness on behalf of all human beings.

A general life of a human being sisi wote kama binadamu kuna unyonge mahali, mwingine ana unyonge wa maybe madem, mwingine ana unyonge wa pesa, wizi, tamaa,” said the singer.

He added that he has also featured people who represent the reactions of ordinary people to the faults made by Gospel artistes.

Threesome scandal

This comes a few weeks after DK Kwenye Beat and fellow singer Hope Kid were involved in a threesome scandal that saw a 20 year-old girl get infected with HPV.

They later on issued public apologies for their mistakes saying that the scandal came out at a time when they were on their paths to full recovery, from their pasts.

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke