Live Blog: List of MPs elected to Parliament

The following is a list of MPs who have so far managed to win in their respective areas.

A general view taken on March 26, 2015 in Nairobi shows the Kenyan parliament, as President Uhuru Kenyatta addresses two Houses the Senate and the National Assembly. President Kenyatta's speech comes against the backdrop of rising corruption and insecurity in the country. AFP PHOTO/SIMON MAINA (Photo credit should read SIMON MAINA/AFP via Getty Images)

As Kenyans await the Independent Electoral and Boundaries Commission's announcement of the presidential election winners, many politicians are celebrating their wins at the constituency level.

According to IEBC, the winners of the parliamentary elections are announced by constituency returning officers.

The following is a list of MPs who have so far managed to win in their respective areas.

{{append.value}}

{{{message}}}

{{image.text}}
{{image.text}}
{{message}}
loading...
{{message}}
{{heat}}
{{players.0.helmet}} {{players.0.name}} {{players.0.points}} {{heatResult.firstTeam}}:{{heatResult.secondTeam}}
{{players.1.helmet}} {{players.1.name}} {{players.1.points}}
{{players.2.helmet}} {{players.2.name}} {{players.2.points}}
{{players.3.helmet}} {{players.3.name}} {{players.3.points}}
{{message}}
11:47

Julius Ruto of UDA wins in Kesses

11:46

Njuguna Wanjiku of UDA wins in Kiambaa

11:45

Machua Waithaka of UDA wins in Kiambu Town

11:44

Jessica Mbalu of Wiper wins in Kibwezi East

11:38

Mwengi Mutuse of Maendeleo Chap Chap wins in Kibwezi West

11:35

Wainanina Chieni of UDA wins in Kieni

11:34

UDA's Joseph Kamau Munyoro wins in Kigumo

11:34

Ndindi Nyoro of UDA re elected to represent Kiharu

11:33

Kimani Ichung'wa of UDA retains is Kikuyu MP seat

10:54

KANU's Julius Sunkuli wins in Kilgoris

10:58

ODM's Owen Baya wins in Kilifi North

10:58

ODM's Ken Chonga wins in Kilifi South

10:57

Thaddeus Nzambia of Wiper wins in Kilome

10:56

Maurice Kakai wins the Kiminini MP seat on a DAP-K ticket

10:55

Samuel Rai Gonzi of PAA wins in Kinango

10:54

Zacharia Kwenya Thuku of Jubilee wins in Kinangop

10:50

Wanjiku Muhia of UDA wins in Kipipiri

19:26

Hillary Kosgei of UDA wins in Kipkelion West

18:43

Justice Kipsang Kimei of UDA wins in Sigowet/Soin

18:42

Tindi Mwale of ODM wins in Butere

18:41

Nabii Nabwera of ODM wins in Lugari

18:38

Moses Malulu Injendi of ANCwins in Malava

18:36

Johnson Manya of ODM wins Mumias West

18:34

ODM's Kakuta Maimai wins in Kajiado East

18:32

Jubilee's Joseph Lomwa clinches Isiolo South MP seat

18:31

Peter Kaluma of ODM wins in Homa Bay Town

17:23

ODM's Eve Obara wins in Kabondo Kasipul

17:22

ODM's Ong'ondo Were wins in Kasipul

17:21

ODM's Andrew Odipo wins in Karachuonyo

17:21

ODM's Martin Peters Owino wins in Ndhiwa

17:20

Lillian Gogo wins in Rangwe on an ODM ticket

17:20

Millie Odhiambo of ODM wins in Suba North

17:19

ODM's Caroli Omondi wins in Suba South

17:18

Wiper's Farah Maalim wins in Daadab

17:17

Geoffrey Ruku of DP wins in Mbeere North

17:16

Nerbert Muriuki of UDA wins in Mbeere South

17:16

Eric Muchangi of UDA wins in Runyenjes

17:10

Gitonga Mukunji of UDA wins in Manyatta

17:09

Adams Kipsanai wins in Keiyo North on a UDA ticket

17:09

Gideon Kimaiyo of UDA wins in Keiyo South

17:08

David Bowen of UDA wins in Marakwet East

17:07

Independent candidate Timothy Toroitich wins in Marakwet West

17:06

Joseph Oyula of ODM wins in Butula

17:05

Wilberforce Oundo of ODM wins in Funyula

17:04

Geoffrey Odanga of ODM wins in Matayos

17:03

Geoffrey Mulanya wins Nambale MP seat on as an independent candidate

17:03

Geoffrey Mulanya wins Nambale MP seat on as an independent candidate

17:02

ODM's Oku Kaunya wins in Teso North

17:01

DAP-K's Jack Wamboka wins in Bumula

17:00

Ford Kenya's John Makali wins in Kanduyi

16:59

UDA's Fred Kapondi wins in Mt Elgon

16:58

Ford Kenya's Martin Wanyonyi wins in Webuye East

16:57

UDA's Daniel Wanyama wins in Webuye West

16:56

UDA's Musa Sirma wins in Eldama Ravine

16:52

UDA's Charles Kamuren wins Baringo South seat

16:52

KANU's William Kamket wins in Tiaty

16:51

Reuben Kiborek of UDA wins in Mogotio

16:50

Alfred Mutai of UDA wins in Kuresoi North

16:48

UDA's Charity Kathambi wins in Njoro

16:48

UDA's Samuel Gachobe wins in Subukia

16:47

UDA's James Gakuya wins in Embakasi North

16:46

Wiper's Julius Mawathe wins Embakasi South seat

16:46

Babu Owino wins Embakasi East seat on an ODM seat

16:44

Mark Mwenje wins Embakasi West MP seat on a Jubilee ticket

16:44

Westlands MP seat won by ODM's Tim Wanyonyi

16:43

ODM's Beatrice Elachi wins in Dagoretti South

16:43

UDA's John Kiarie wins in Dagoretti South

16:42

Jubilee's Amos Mwago declared Starehe MP-elect

16:42

Yusuf Hassan wins Kamukunji MP seat on a Jubilee ticket

16:40

George Aladwa of ODM wins in Makadara

16:39

Augustine Kamande Mwafrika wins in Roysambu on UDA ticket

16:39

TJ Kajwang' of ODM wins Ruaraka MP seat

16:38

ODM's Anthony Oluoch wins in Mathare

16:38

Victor Koech of CCM wins Chepalungu seat

16:37

UDA's Brighton Yegon wins Konoin MP seat

16:37

Francis Sigei of UDA wins Sotik MP seat

16:33

UDA's Richard Yegon wins Bomet East seat

16:39

David Gikaria retains Nakuru Town East parliamentary seat

16:33

Rashid Bedzima declared the MP elect for Kisauni constituency

16:15

UDA's Musa Sirma elected MP for Eldama Ravine

15:48

Charles Ochoke (UPA) declared Bonchari MP elect after garnering 13,854 votes

15:28

Jalang'o handed certificate after winning Lang'ata MP seat

14:58

Naivasha MP Jayne Kihara successfully defends her seat on a UDA ticket

14:52

Jubilee's Irene Njoki wins Bahati MP seat defeating UDA's Kimani Ngunjiri

13:20

UDA’s David Kiplagat wins Soy parliamentary seat with 50,540 votes

13:19

Susan Kiamba of Wiper Party declared the new MP of Makueni Constituency

13:14

UDA's Oscar Sudi retains Kapseret parliamentary seat.

13:12

UDA gets its first MP seat in Nairobi County after incumbent Benjamin Gathiru (Mejja Donk) wins

13:09

UDA's Mary Emase beats outgoing Busia Governor Sospeter Ojaamong to win Teso South parliamentary seat  with 18,059 votes.

13:07

Major Bashir Abdullahi re-elected in Mandera North constituency.

12:48

UDA's Gabriel Kagombe declared the winner of the Gatundu South parliamentary race

12:45

ODM wins all parliamentary seats in Migori County

12:15

Former Ainabkoi MP Paul Chepkonga has recaptured Ainabkoi parliamentary seat after garnering 26,479 votes

12:12

ODM's Joshua Oron has clinched the Kisumu Central parliamentary seat after garnering 54, 060 votes

12:11

Kuresoi South UDA's Joseph Tonui has retained his seat

12:05

Jubilee Nakuru West MP Samuel Arama retains seat  after garnering 34,899 votes

12:01

Kimilili returning officer declines to handover election certificate to MP Didmus Barasa's agent

12:00

Hussein Wytan declared MP elect in Mandera East Constituency

12:00

UDA's Joseph Cherorot wins in Kipkelion East Constituency.

11:59

Gem MP Elisha Odhiambo of ODM retains his seat.

11:53

ODM's Amina Mnyazi declared Malindi MP elect

11:00

UDA's Bernard Kibor Kitur declared Nandi Hills MP

11:50

Memusi Kanchory declared the Kajiado Central MP-elect

11:50

Suna East MP Junet Mohamed retains his seat after garnering 26,516 votes

11:50

Christopher Aseka of ODM is the MP elect Khwisero Constituency after garnering 28,856 votes.

11:49

DP Ruto's former Chief of Staff Marianne Kitany (UDA) declared the MP elect in Aldai constituency after garnering 42,015 votes

11:48

Incumbent MP Baringo Central Joshua Kandie (UDA) retains his seat after garnering 25, 055 votes

11:47

Opiyo Wandayi (ODM) retains Ugunja seat with 32,359 votes,

11:46

Caleb Mule of Maendeleo Chap Chap declared MP-elect for Machakos Town Constituency

11:44

Joshua Kimilu of Wiper party declared MP elect of Kaiti constituency

11:43

Lurambi MP Titus Khamala of ODM retains his seat after garnering 32,309 votes

11:38

Professor Phyllis Bartoo of UDA party declared winner of Moiben parliamentary race

11:37

Didmus Barasa who is on the run over a shooting incident re-elected

11:37

John Waluke who is out of jail because of an appeal of his Sh290m fraud conviction, defends Sirisia MP seat

11:36

Musa Sirma of UDA wins Eldama Ravine parliamentary seat with 32,492 votes

11:36

Matungu MP Peter Oscar Nabulindo garners 22,528 votes to retain his seat

11:34

Fred Ikana declared Shinyalu MP elect after garnering 17,543 votes

11:34

Danson Mwashako re-elected in Wundanyi constituency. The Wiper party candidate garnered 15,210 votes

11:32

ODM's Emmanuel Wangwe retains his Navakholo member of parliament seat after getting 23,753 votes

11:31

Innocent Mugabe of ODM garners 17,543 votes to win Likuyani parliamentary seat.

11:30

Joseph Majimbo Kalasinga of Ford K declared winner in Kabuchai constituency after garnering 37,627 votes.

11:30

John Chikati of Ford K garners 20,108 votes to clinch the Tongaren parliamentary seat

11:29

ODM's Shakeel Shabir retains his Kisumu East parliamentary seat with 35,704 votes

11:29

Anthony Kibagendi of ODM wins the Kitutu Chache South parliamentary seat with 14,217 votes

11:28

Francis Kuria of UDA retains his seat in Molo constituency after garnering 34,005 votes

11:28

Omboko Milemba of ANC retains his Emuhaya parliamentary seat

11:27

Kisumu Woman Rep Rosa Buyu, who ran for Kisumu West MP seat on ODM ticket, wins with 39,615 votes

11:26

Ol' Jororok MP Michael Muchira of UDA has retained the seat after garnering 26,980 votes

11:26

Tiaty MP William Kamket Kassait of Kanu has retained his seat after garnering 17,933 votes

11:25

UDA's Joash Nyamoko retains North Mugirango parliamentary seat after garnering 15, 351 votes

11:24

Saboti MP Caleb Amisi has retained his seat on ODM ticket

11:24

Stephen Mule (Wiper) wins MP seat in Matungulu constituency

11:23

Former MCA Joseph Makilap of UDA has won the Baringo North parliamentary seat after garnering 21,112 votes

11:22

Kilel Richard of UDA has been declared the winner of the Bomet Central parliamentary seat after getting 43, 609 against his closest rival Collins Joseph Ngetich of CCM who got 12, 463

11:21

Gilgil MP Martha Wangari of UDA has retained the seat after she got 35,363 votes. Her close competition Nderitu Mathenge of Jubilee managed 19,764 votes.

11:18

ODM Rarieda MP Otiende Amollo re-elected

11:18

ODM's Peter Orero declared MP elect in Kibra Constituency

11:16

Raphael Wanjala declared MP elect in Budalangi Constituency

11:16

UDA's Aden Duale successful defends Garissa Township Constituency seat after garnering 9, 905 votes

11:13

Adipo Okuome of ODM retains his Karachuonyo Constituency seat after getting 45,846 votes.

11:06

Captain Ruweida Mohamed Obo of Jubilee party has won Lamu East MP seat, making her the first woman to be elected into the position.

load more

JOIN OUR PULSE COMMUNITY!

Unblock notifications in browser settings.

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke

Recommended articles

What next for the top exiting Cabinet Secretaries?

What next for the top exiting Cabinet Secretaries?

Kabogo: Why Kenyans think he was the biggest loser after Ruto named cabinet

Kabogo: Why Kenyans think he was the biggest loser after Ruto named cabinet

2 Kenyans claim same Cabinet docket [Videos]

2 Kenyans claim same Cabinet docket [Videos]

Little-known Cabinet nominees for Treasury, Education and Health

Little-known Cabinet nominees for Treasury, Education and Health

George Kinoti resigns as DCI boss

George Kinoti resigns as DCI boss

Ruto unveils his Cabinet [Full list]

Ruto unveils his Cabinet [Full list]

Paul Gicheru's unusual behaviour before death

Paul Gicheru's unusual behaviour before death

Senior KDF officer dies mysteriously outside Moi Airbase

Senior KDF officer dies mysteriously outside Moi Airbase

CS Matiang'i resurfaces in Ruto's first Cabinet meeting [Photos]

CS Matiang'i resurfaces in Ruto's first Cabinet meeting [Photos]