ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

I don’t understand Kiswahili - Victoria Kimani

She made this statement after some insults were levelled at her in Kiswahili.

Instagram
ADVERTISEMENT

“Lazima ni baraka za Mungu kwamba sielewi Kiswahili kwa sababu sitawahi kuelewa zile chuki huelekezwa kwangu..... Haha ..Endeleeni kuongea, sioni, siskii, Wala sielewi neno, ni herufi tuu. Like a stamp of Gods protection over my heart, soul and mind,” read a post on her Instagram.

Though the post appeared in Swahili, Victoria disclosed that she had someone write it up for her a she can barely communicate in the local dialect.

In a past interview, Victoria revealed that reason why she cannot speak Kiswahili is that she grew up in the USA and relocated to Kenya at 16.

“I was born in the US, as the last born in a family of three. My parents were preachers in the US, they still are….I grew up in the US and I first came to Kenya when I was 16. But I went back to the US after staying here for about two years. I can understand a bit of it but cannot speak,” she told The Nation.

Accept her

Victoria had earlier revealed that she had tried learning Kiswahili but became demotivated as people mocked her for struggling with it. She went on to tell fans that she will not go to ‘Gumbaro’ school simply because of their taunts, they should learn to accept her with her poor Swahili.

“Napenda sana, Tanzania na Afrika Mashariki kwa jumla. Lakini inakera sana wakati baadhi ya watu wanadhania kuwa, sizungumzi lugha ya kiswahili kwa kupenda kwangu, ama kwa sababu nimekataa kujaribu nijue..... Ukweli ni, hata wakati ninapoweka bidii na kujaribu kwa kadri yangu, wengi wananicheka kwa matamshi mabovu, wananihukumu na kunipiga mkwara kwa kukosa uzoefu wa Swahili, wakati wao walizaliwa uswahilini.

Nimejieleza Mara kwa Mara kwa zaidi ya miaka 6, lakini kwa wengine bado.

Naomba niulize... Je, mbona hawaulizwi wasanii wa USA na sehemu zingine sababu za kukosa kuongea Swahili?

Ni muziki zao muna enjoy... bila maswali. Wengine hupata raha wenzao wanapopata tabu!

La Kwanza, sijui Kiswahili, ninapojaribu, pia bado ni mbaya , matamshi mabovu, na kunifanya bonzo wa kuchekelea!  Nishaawahi kuja kazini kwako nikikuambia la kusema au kufanya?

Uzoefu wako wa kuongea kiingereza na matamshi yanapokua mabovu? - sijakukosoa.  Kwa kweli mambo kama haya yananifanya nisiwe na nia lugha yeyote- ila Kizungu!  Unapopenda mziki yangu, unaipenda, kama huipendi, huipendi.

Lakini sita anza gumbaru ya swahili sababu yako wewe!” read her post.

ADVERTISEMENT

Eyewitness? Submit your stories now via social or:

Email: news@pulselive.co.ke

Recommended articles

KBC unveils veteran journalist to replace Catherine Kasavuli

KBC unveils veteran journalist to replace Catherine Kasavuli

Zari's message leaves fans speculating as Shakib responds to ex-lover's claims

Zari's message leaves fans speculating as Shakib responds to ex-lover's claims

Pritty Vishy's special message to Stevo Simple Boy as he mourns father

Pritty Vishy's special message to Stevo Simple Boy as he mourns father

News anchor Victoria Rubadiri treated to beautiful birthday surprise  [Video]

News anchor Victoria Rubadiri treated to beautiful birthday surprise [Video]

Kevin Mboya finally speaks after trip to surprise girlfriend in Kwale

Kevin Mboya finally speaks after trip to surprise girlfriend in Kwale

I have children but I have never married - Kamene Goro’s lover clarifies

I have children but I have never married - Kamene Goro’s lover clarifies

Useful Idioty's promise to anyone that returns his stolen iPhone

Useful Idioty's promise to anyone that returns his stolen iPhone

Why Abel Mutua and Judy Nyawira may be forced to redo their wedding

Why Abel Mutua and Judy Nyawira may be forced to redo their wedding

Veteran Radio Maisha presenter signs off in emotional farewell after 13 years

Veteran Radio Maisha presenter signs off in emotional farewell after 13 years

ADVERTISEMENT